joomla 1.6

SMS INFO

SMS INFO

Organizacje Sportowe

Organizacje Sportowe

FIT & GYM II Fitness Club

patomswim

 

taekwondo

 

 

 

szerszen

 

 

 

Bog-tur

 

 

 

 

 

 

Relacja z wycieczki rowerowej „Góry Königshain ”

W dniu 18.08.2018r grupa rowerzystów z sekcji BOG-TUR przy OSiR w Bogatyni wyjechała na wycieczkę rowerową do miejscowości  Königshain. Trasa wiodła początkowo przez Czechy i Polskę nowooddaną do użytku ścieżką rowerową z Radomierzyc do Zgorzelca, a następnie przekroczyliśmy granicę mostem Staromiejski do Görlitz. Po krótkiej sesji zdjęciowej na starówce w Görlitz ruszyliśmy w dalszą drogę do celu naszej podróży Po drodze zwiedziliśmy zamek na wodzie Zamek Ebersbach, który został zbudowany w 1389 roku i przypuszczalnie należy do najstarszych dworów we wschodnich Górnych Łużycach. Most zwodzony stanowił jedyny dostęp do wyspy. W 1845 roku skrzydło zachodnie z bramą zostało zerwane, a fosę zachodnią wypełniono wodą. Pod koniec XIV wieku Ebersbach należał do bardzo krótko istniejącego księstwa Görlitz, które król Karol IV ustanowił dla swojego syna Johann von Görlitz.  Po pożarze w 1560 r. zamek spłonął i został przebudowany w stylu renesansowym . Na rogu południowego skrzydła ustawiono okrągłą wieżę z kręconym kapturem. W tym samym czasie zamek otrzymał dekoracyjną konstrukcję fasady wykonaną techniką sgraffito .

Pałac otrzymał obecną formę od Gustawa Adolfa Freiherra von Steinäckera, który był w Ebersbach od 1843 do 1851 roku. Obecnie zamek Ebersbach jest między innymi siedzibą gminy Schöpstal. Oprócz administracji miejskiej w zamku znajdują się również apartamenty i gabinet lekarski. Duża sala na piętrze (Sala Rycerska) służy do organizacji uroczystości.

Po krótkim postoju i posileniu się ruszyliśmy w dalszą drogę. Upał już dawał o sobie znać, a myśmy jeszcze mieli w planie zwiedzić następny zamek. Po kilkukilometrowej przejażdżce dotarliśmy do Zamku Königshain, który po raz pierwszy został wymieniony w dokumentach w 1289 roku. W 1429 r. zamek Königshain został zniszczony podczas rewolucyjnych wojen husyckich a w 1504 roku biznesmen Görlitz Hans Frenzel przejął majątek Königshain. Jego syn Joachim Frenzel zbudował zamek wodny / renesansowy. W 1660r. Ernst Moritz von Schachmann kupił bardzo zniszczoną posiadłość. W 1764 roku Carl A. Gottlob von Schachmann antykwariusz, przyrodnik, numizmatyk i malarz zbudował barokowy pałac w prostym francuskim stylu. Obok pałacu znajduje się ogród rododendronów, które wiosną bardzo ładnie się prezentują.

Po krótkim zapoznaniu się z historią w/w pałacu udaliśmy się w dalszą drogę do celu głównego naszej wycieczki, czyli parku krajobrazowego Góry Königshain, które są rozległym, około 50 km2 dużym i przeważnie zalesionym terenem granitowym . Najwyższe wzniesienia to 415 m Wysokie Góra Myśliwska i znany Hochstein z 406 m. Całe góry Königshain są chronionym obszarem krajobrazowym od 1974 roku. W części (Elysium) dawnego Firstensteinbruches znajduje się ostoja ptaków. Granit Königshain był wykorzystywany między innymi jako materiał budowlany dla budynku Reichstagu w Berlinie i latarni morskiej na przylądku Arkona . W 1842 r. chodnik wokół ówczesnego Pałacu Królewskiego w Berlinie został ułożony z tej skały. Dziś muzeum górnictwa granitu i liczne wyrobiska kamieniołomu świadczą o wcześniejszym wydobyciu. Na Hochstein znajdują się resztki wolnostojących wież skalnych obok wieży widokowej i schroniska Bergbaude . W 1975 r. wydobycie została ostatecznie zakończone.

Jako ciekawostkę do naszej wyprawy można dodać że obok Königshainer Berge przebiega tunel drogowy o długości 3300 metrów, będący trzecim co do długości tunelem drogowym w Niemczech. Jest on częścią autostrady A4, znajdującej się w pobliżu Görlitz . Koszt budowy wyniósł 80 mln €.

Jeszcze jedną ciekawostką jest to, że Königshain, do którego prowadzona była nasza wycieczka rowerowa, to była przedwojenna niemiecka nazwa naszego Działoszyna.

Na koniec tej krótkiej relacji chciałbym podziękować uczestnikom wycieczki za wspaniałą atmosfere i wytrwałość, gdyż pokonaliśmy 110km w upale.

Relacja  i  zdjęcia Stanisław Turczyński

Więcej zdjęć w GALERII