joomla 1.6

SMS INFO

SMS INFO

Organizacje Sportowe

Organizacje Sportowe

FIT & GYM II Fitness Club

patomswim

 

taekwondo

 

 

 

szerszen

 

 

 

Bog-tur

 

 

 

 

 

 

Relacja z wycieczki do Poczdamu

Dnia 17 września 2017  grupa  47 osób z Bog -Tur wybrała się na wycieczkę autokarową do Poczdamu . Poranek przywitał nas mgłą ale później wyszło słonko , które nam towarzyszyło do końca dnia.  Przygodę z zwiedzaniem rozpoczęliśmy od galerii malarstwa . Budynek, robiący na zewnątrz raczej skromne wrażenie, wzniesiono w latach 1755–1763 wg projektu Johanna Gottfrieda Büringa na fundamencie byłej cieplarni obok pałacu Sanssouci. Sala, w środkowej części rozdzielona galerią, rozciąga się niemal na całej długości budynku. Cenne gatunki marmurów i pozłacana sztukateria nadają jej niezwykle reprezentacyjny charakter. Blisko siebie prezentowane są arcydzieła takich malarzy, jak Caravaggio, Carlo Maratta, Guido Reni, Peter Paul Rubens i Anton van Dyck. Obraz Caravaggia "Niewierny Tomasz", dziś jedno z najsłynniejszych dzieł w Galerii Obrazów, przybył do zbiorów dopiero w XIX stuleciu. Od strony okien Fryderyk zlecił ustawić rzeźby dłuta artystów antycznych i mu współczesnych, które obecnie - w większości - wchodzą w skład innych zbiorów. Fryderyk Wielki był namiętnym kolekcjonerem malarstwa. Jako pierwszy zlecił wzniesienie dla swoich zbiorów własnej budowli. Dlatego Galeria Obrazów jest zaliczana nie tylko do najwspanialszych, ale również do najstarszych zachowanych niemieckich budowli muzealnych. W znacznym stopniu była ona świadectwem zmysłu artystycznego i bogactwa dynastii Hohenzollernów.

Następnie przeszliśmy  się po przepięknych ogrodach,   mijając piękne fontanny ,aby dotrzeć do Domku Chińskiego. Domek Chiński   wybudowano w latach 60. XVIII wieku wedle szkicówkróla Prus- Fryderyka Wielkiego pawilon toostateczna konsekwencja rokoka. Mały fantazyjnypawilon jest wyrazem mody na styl chinoiserie wXVIII wieku. Europejczycy zafascynowani odległątajemniczą krainą interpretowali kulturę chińskąna własny sposób. Znając Chiny głównie ze scenprzedstawianych na niezwykle drogiej porcelaniei sprowadzanej do ozdabiania komnat stworzyliwłasne pojęcie chińskiego stylu. Pawilon przedstawiawszystkie typowe cechy rokoka. Przede wszystkim brak w nim  jakichkolwiek kątów ostrych, wszystkiekrawędzie są zaokrąglone (falujący dach, schody,okna zamknięte półkoliście), skłonność do nadmiaruornamentów (dach malowany we wzory, ornamentacjaokien w stylu kogucich grzebieni i wici roślinnych),stosowanie bawolich oczu (małe, kuliste otworyokienne), stosowanie niecodziennych ozdób jakchwosty (rzeźbione frędzle zwisające z dachu, typowacecha rokokowych budowli i komnat), plancentralny, pastelowa, jasna, wielokolorowa kolorystyka,skłonność do stosowania złota. Wszystko to ma na celu jeden efekt- wywołanie zaskoczenia i zachwytu.Z pawilonu chińskiego uczyniono fantazyjny domekza sprawą złoconych kolumn imitujących palmy oraz gruprzeźbiarskich przedstawiających Chińczyków pijącychherbatę i grających na instrumentach. Rzeźby są bardzowykwintne w gestach i pozach, lekko prezentują dworskie,rokokowe zachowania. tambur zwieńczony jestkolejną pozłacaną rzeźbą. Wewnątrz pawilonu dużą salęz freskiem otaczają trzy małe saloniki. W pawiloniepijano herbatę i urządzano kolacje (w pobliżu znajdujesię pawilon w którym znajdowała się kuchnia).Po zwiedzeniu chińskiego domku udaliśmy się do Pałacu Sanssouci należy  on do grupy pałaców i zespołów parkowych w Poczdamie i Berlinie wpisanych w 1990 na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Obecnie (2008) o pielęgnację i restaurację pałacu troszczy się Fundacja Pruskie Pałace i Ogrody Berlin-Brandenburg .Pierwsze szkice pałacu zostały wykonane przez Fryderyka II Wielkiego, który zlecił dalsze prace architektoniczne i budowlane Georgowi Wenzeslausowi von Knobelsdorffowi. Projekt monarchy przewidywał budowę parterowego pałacu. Von Knobelsdorff zaproponował korektę planów królewskich poprzez podwyższenie budowli, jej podpiwniczenie oraz przesunięcie bliżej najwyższego tarasu, tak by pałac był bardziej wyeksponowany i lepiej widoczny z dołu wzniesienia. Fryderyk odrzucił te propozycje, preferując intymną siedzibę bez większych aspiracji reprezentacyjnych pałacu rezydował król wraz z zaproszonymi gośćmi, m.in. mieszkać miał tu Voltaire. Istnieje również hipoteza, iż to właśnie w pałacu Sanssouci biskup Ignacy Krasicki napisał słynną Monachomachię (Wojnę mnichów), o czym informuje wydawca zbiorowej edycji Dzieł” Krasickiego Franciszek Ksawery Dmochowski.

Żona Fryderyka, Elżbieta Krystyna Braunschweig-Bevern, z którą był w separacji od momentu wstąpienia na tron w 1740, mieszkała w pałacu Schönhausen w Berlinie. Fryderyk wolał, by pałac Sanssouci pozostawał jednocześnie pałacem sansfemmes (pol. bez kobiet).

Po takiej dawce bogactwa jaki tam widzieliśmy udaliśmy się na miejsce gdzie został podpisany układ Poczdamski do Pałacu Cecillenhof,  gdzie odbyła się  konferencja poczdamska , która  była   ostatnim spotkaniem przedstawicieli Wielkiej Trójki, które odbyło się w dniach od 17 lipca do 4 sierpnia 1945 roku w okupowanym przez sowietów Poczdamie. Różni się on od poprzednich postaciami przedstawicieli poszczególnych krajów. Stany Zjednoczone reprezentował Harry Truman, nowy prezydent obrany po śmierci F. D. Roosevelta, delegatem ze strony Wielkiej Brytanii był Winston Churchill, a od 28 kwietnia Clement Attlee - nowy premier Anglii. Jedyną osobą, która niezmiennie stała na swym stanowisku był Józef Stalin, przywódca ZSRR.

Głównym celem konferencji była dyskusja nad dalszymi losami Niemiec, które podpisały już dokument kapitulacyjny, tym samym kończący wojnę w Europie. Podczas spotkania ustalono tzw. politykę czterech „D”, które miały pomóc w realizacji tych postanowień. Oprócz tego poruszono temat likwidacji skutków samej wojny oraz ustanowienia nowego porządku na świecie.

Jednym z punktów polityki czterech „D” była demilitaryzacja Niemiec, pozbawienie ich siły wojskowej, oraz możliwości ich wykształcenia, tak samo jak po I wojnie światowej. Kolejnym  celem była denazyfikacja, czyli zwalczenie.

Około 100 metrów od  od wcześniej opisanego przeze mnie Pałacu Cecilienhof w Poczdamie znajduje się Browar Meierei. Leży on na końcu ogromnego starego ogrodu NeuerGarten tuż nad brzegiem jeziora Jungfernsee. Po zwiedzeniu pałacu właśnie tam udaliśmy się  aby  odpocząć, coś zjeść i skosztować piwa.
Za panowania króla Fryderyka Wilhelma III był tutaj budynek mleczarni służący do produkcji mleka i produktów mlecznych dla dworu pruskiego. Budynek ten dwukrotnie rozbudowywano. W czasie drugiej rozbudowy w latach 1856-1867 dobudowano maszynownię i pompownię do nawadniania Nowego Ogrodu. W latach 1918–1939 w budynku znajdowała się restauracja.
Po pożarze w 1945 roku część budynku spłonęła i zawieszono działalność gastronomiczną. Budynek popadł w ruinę i odrestaurowano go dopiero po zjednoczeniu Niemiec.

Po dniu pełnym wrażeń udaliśmy się do Bogatyni .

Opracowanie Barbara Otrociuk

Zdjęcia Barbara Otrociuk

Więcej zdjęć w GALERII