W dniach 26 lipca - 18 sierpnia 2021r., w godzinach 10.00 – 14.00 na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Bogatyni, odbywały się spotkania dzieci w ramach Akcji Lato z profilaktyką uzależnień. Zapisanych było 71 uczestników, z czego ok. 45 – 50 dzieci uczęszczało systematycznie i bardzo chętnie. Nad całością Akcji czuwała kadra wykwalifikowanych wychowawców, którzy prowadzili zajęcia od poniedziałku do środy, zachęcając dzieci do aktywnego udziału w różnych ciekawych przedsięwzięciach.

W ramach zajęć, korzystając z pogody w pierwszym tygodniu dzieci bawiły się wspólnie, integrując się z rówieśnikami innych szkół. Brały udział w zabawach sportowych, integracyjnych na poznanie, gdzie uczyły się zasad Fair play, oraz rozwijały swoje pasje sportowe, które bardzo korzystnie wpływają na ich rozwój i zdrowie. Odbyły się rozgrywki w „Dwa ognie”, piłkę nożną, jak również bitwa na balony wodne, które były bardzo wyczekiwane przez uczestników Akcji Lato. W pierwszym tygodniu dzieci poznały również wpływ alkoholu na zdrowie człowieka, w ramach profilaktyki uzależnień, wysłuchały bajkę terapeutyczną „Drzewo, które umiało Dawać’, historię o przyjaźni i bezwarunkowej miłości do natury.
Ponadto po intensywnych szkoleniach z zakresu bezpieczeństwa w miejscach publicznych oraz podczas zabaw i wyjazdów grupa wraz z opiekunami wyjechała do Parku wodnego w Jeleniej Górze – Termy Cieplickie. Podczas wycieczki uczestnicy mieli możliwość pozyskania ciekawych informacji na temat poszczególnych miejscowości, ich zabytków, historii, stanowiących trasę wycieczki, podanych przez kierownika wycieczki P. Marka Łabędzia. Całość tygodnia dopełniły gry i zabawy wg potrzeb dzieci, które często inicjowały swoje ciekawe pomysły.
Drugi tydzień rozpoczął się od wyjścia grupy do Planetarium, które było bardzo ciekawą atrakcją, podczas której dzieci miały możliwość obserwacji nieba podczas dnia i nocy, nazewnictwa gwiazdozbiorów, drogi księżyca i słońca w różnych porach roku. Dzieci poznały również ciekawostki dotyczące astronomii. Podczas spotkań poruszona została problematyka dotycząca dopalaczy, papierosów oraz środków uzależniających i ich wpływu na zdrowie człowieka oraz zagrożeń jakie ze sobą niosą. Zabawy integracyjne takie jak „Studnia”, czy „Kłamca”, oraz „Zgadnij kto to” dopełniały czas na poznanie i atrakcyjnie spędzony dzień. Grupa brała udział w rozgrzewkach sportowych, ogólnorozwojowych z elementami biegów krótkich oraz ćwiczeń wzmacniająco – rozciągających. Rozgrywki w koszykówkę oraz piłkę nożną doskonaliły zwinność i szybkość, dodatkowo dużym zainteresowaniem cieszył się kwadrant – gra drużynowa w zdobywanie baz. Oczekiwaną atrakcją przez dzieci były zabawy z animatorką Gabarką oraz z proszkami holi.
Kolejny trzeci tydzień Akcji Lato dla dzieci był również bardzo atrakcyjny, rozpoczęliśmy go od spotkania z P. Sylwią Ejdys – Tomaszewską, trenerką biegania, sportowcem, polską lekkoatletką, specjalizującą się w biegach średniodystansowych, która zarażała swoją energią i optymizmem. Jej historia udziału w Igrzyskach olimpijskich w Pekinie zainteresowała dzieci, które próbowały swoich sił pokonując dystans 800 metrów.
Kolejnymi sportowymi działaniami dla dzieci była siatkarska rzucanka jako element wprowadzający do metodyki odbić górnych i dolnych. Poza tym biegi krótkie z różnych pozycji startowych, starty w torach z wyłonieniem zwycięzcy
powodowały większą mobilizację i chęć uprawienia sportu.
Spotkanie z przedstawicielem SANEPIDU P. Grażyną Niedziela miało na celu zapoznanie uczestników z tematem zagrożeń epidemiologicznych, higieny osobistej i zdrowia.
Pod koniec tygodnia dzieci miały sposobność zapoznania z rasami psów oraz końmi z Rancza „Nerina” w Dłużynie. Przejażdżki konne oraz pokazy bardzo uatrakcyjniły spotkanie. Dodatkową nagrodą były lody – kaktusy dla wszystkich uczestników Akcji Lato. Zakończeniem trzeciego tygodnia były pokazy Państwowej Straży Pożarnej ze Zgorzelca. Dzieci zostały zapoznane ze znakami p/pożarowymi, obejrzały filmik instruktażowy, dotyczący bezpieczeństwa w szkole i w miejscach publicznych. Na koniec każdy uczestnik otrzymał pyszną pizzę, którą zjedliśmy ze smakiem.
Ostatni, czwarty tydzień dla dzieci był również bardzo atrakcyjny, poza zabawami sportowymi, rozgrywkami w siatkówkę i piłkę nożną miały one sposobność skoków na trampolinie – Euro Bungee oraz skoków na dmuchańcach.
Poza tym poczęstunek popcornem i pysznymi racuchami zaspokoił niejedno podniebienie, dzięki czemu dzieci miały więcej siły na zabawy rekreacyjne. Opieka medyczna Pani Irenki oraz Pani Joli była niezastąpiona, szczególnie podczas rozgrywek sportowych i zabaw ruchowych.
Podsumowaniem całej Akcji Lato było szkolenie z pierwszej pomocy oraz konkurs z profilaktyki uzależnień, gdzie dzieci wyraziły swój stosunek do używek, dopalaczy, narkotyków, papierosów i alkoholu za pomocą kredy. Powstały piękne prace, dzieci opowiedziały o swoich spostrzeżeniach w związku z przedstawionym tematem.
Cała Akcja Lato upłynęła w miłej, sympatycznej i przyjaznej atmosferze, wśród dzieci narodziły się nowe znajomości i przyjaźnie, o czym świadczy niejedna uśmiechnięta buzia.