od 1 października można korzystać z możliwości wynajmu hali OSiR.

Przypominamy, że od 1 października można korzystać z możliwości wynajmu hali OSiR.

Cena w stosunku do ubiegłego roku nie uległa zmianie i wynosi 40,00 zł za 1 godzinę w tym należny podatek vat.

Osoby, stowarzyszenia, kluby i inne jednostki nie posiadające dowodu wpłaty od 1 października 2021 roku nie będą mogły korzystać z sali i infrastruktury.

Płatności za wynajem sali gimnastycznej można dokonać w siedzibie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Bogatyni przy ul. Białogórskiej 28 od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 15:00.

12Od 29 czerwca do 22 lipca 2020r. trwała „Akcja Lato 2020” z profilaktyką uzależnień, zorganizowana przez Ośrodek Sportu i Rekreacji w Bogatyni. Zajęcia odbywały się od poniedziałku do środy w godz. od 10:00 do 14:00. Uczestniczyło w niej 60 dzieci, w wieku szkolnym (od 7 do 11 lat), z Gminy Bogatynia. Podczas spotkań odbywały się zajęcia rekreacyjno – sportowe, które miały na celu rozwijać u dzieci zainteresowania sportowe, kształtować: szybkość, zwinność, siłę, wytrzymałość, jak również doskonalić u dzieci samodyscyplinę i uczyć przestrzegania zasad fair play. Każde z dzieci miało możliwość sprawdzenia się w różnych dyscyplinach sportu.

Codzienne treningi, rozgrzewki, zabawy integracyjne, przygotowywały dzieci do kolejnych rozgrywek sportowych oraz pozwalały poznać się uczestnikom. Wyścigi rzędów, gra w piłkę nożną, dwa ognie, gra w zbijaka, zabawy z chustą animacyjną, pozwalały dzieciom czerpać radość z aktywności fizycznej, oraz uczyły współdziałania w grupie. Ważnym elementem w pracy z dziećmi, w szczególności podczas zajęć integracyjnych było pokonanie przez dzieci lęku, nieśmiałości, poczucia niepewności siebie, a co za tym idzie, praca nad pozytywną samooceną. Wielokrotnie szkolenia z zakresu profilaktyki uzależnień, uświadomiły dzieciom negatywne skutki palenia papierosów, picia alkoholu, przyjmowania środków psychoaktywnych oraz uzależnień od komputera i telefonu. Pogadanki, prelekcje, filmiki, burza mózgów, scenki, to stały element Akcji Lato w profilaktyce uzależnień. Wskazano dzieciom pożądane wzorce zachowań, przekazano wiedzę na temat zachowań asertywnych. Dzieci miały możliwość uczestnictwa w odgrywanych scenkach – uzależnienie. Dzieci przeszkolone zostały także z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej, przeprowadzonej przez wykwalifikowanego ratownika medycznego, gdzie uczestnicy zostali zapoznani z zasadami udzielania pierwszej pomocy, w sytuacjach zagrożenia życia. Kolejnym aspektem edukacyjnym było szkolenie dzieci z zakresu zdrowia i higieny, przez członków Stacji Sanitarno-Epidemilogicznej, ze Zgorzelca, gdzie pogłębiły one wiedzę na temat prawidłowego sposobu mycia rąk, szczególnie podczas obecnej sytuacji zakażeń koronawirusem. Uczestnicy dowiedzieli się sporo na temat ukąszeń przez kleszcze i chorób z tym związanych. Uczestnicy codziennie informowani byli o zasadach bezpieczeństwa podczas zajęć Akcji Lato. Opiekunowie dbali o bezpieczeństwo i atrakcyjność zajęć. Dzieci pogłębiały wiedzę z zakresu radzenie sobie z emocjami i agresją. Uczyły się co mogą zrobić z nagromadzoną, negatywną emocją. Uczyły się asertywności w komunikacji, przeprowadzono szereg rozmów terapeutycznych.

W pierwszym,jak i w ostatnim tygodniu Akcji Lato, odbyły się zabawy prowadzone przez animatorkę Gabarkę oraz jej ekipę. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem. Tematyka Hawajska i Piracka oraz szereg zabaw z tym związanych tj. malowanie twarzy, tańce, przeciąganie liny, prace techniczne z kubeczkami, czy robienie dużych baniek mydlanych, zachwycały i angażowały wszystkich do świetnej zabawy. W międzyczasie dzieci otrzymały poczęstunek w formie pizzy i naleśników, dzięki któremu nabrały jeszcze więcej siły do zabawy. Na zakończenie pierwszego tygodnia, w celu przypomnienia informacji na temat uzależnień, odbył się konkurs plastyczny - „Uzależnienia kradną marzenia”, gdzie dzieci prezentowały swój stosunek do uzależnień oraz dopełniły wiedzę na temat problematyki uzależnień.

W drugim tygodniu odbyło się wyjście do OSP-Bogatynia, gdzie uczestnicy zapoznali się ze specyfiką pracy strażaka. Poza możliwością obejrzenia, zwiedzenia wozu strażackiego, rozmów ze strażakami, dzieci mogły obserwować szkolenie psa strażaka. W międzyczasie dostarczone zostały hot-dogi oraz soczki, dzięki którym dzieci dostarczyły sobie energii. Kolejną atrakcją przygotowaną dla dzieci były zamki dmuchane, które wzbudziły zachwyt wszystkich uczestników. Dzieciaki zaspokoiły swoją naturalną potrzebę ruchu, zjeżdżając i skacząc na zamkach, jednocześnie ćwiczyły cierpliwość, oczekując na swoją kolej w zabawie. Zjedzona wata cukrowa, oraz przygotowane szaszłyki owocowe, nie tylko spowodowały uśmiechy na twarzach dzieci, ale również dodały energii do pokonywania kolejnych działań, np. biegu czy wysiłku na siłowni na zewnątrz obiektu. Kolejną niespodzianką było wyjście na pokaz iluzjonisty, który zapewnił wszystkim niezapomniane przeżycia. Iluzjonista przekraczając granice wyobraźni, podążając za dziecięcymi marzeniami, wyczarowuje, wciela się w rolę tajemniczego czarodzieja, który zaskakuje swoimi umiejętnościami magii i czarów. Warsztaty magii i szkoła czarów dopełniły spotkanie a dzieci udoskonaliły swoje czarodziejskie umiejętności, planując pokaz przed bliskimi. W ostatnim tygodniu zorganizowane zostało wspólne sianie kwiatów w strefie ochrony pszczół, co było doskonałą okazją do naukiodpowiedzialności za przyrodę i jej ochronę.

W ostatnich dniach, w ramach przypomnienia tematu uzależnień, dzieci obejrzały filmy pt. „Krótki film o uzależnieniu”, „Do czego prowadzi uzależnienie od narkotyków i alkoholu?”, „Internet-Uzależnienie”, „Uzależnianie dzieci i młodzieży od środków psychoaktywnych”, które były bazą do dalszych rozważań w tym zakresie.

Systematycznie poruszana problematyka uzależnień podczas spotkań Akcji Lato 2020, miała na celu wyposażenie uczestników w wiedzę dotyczącą uzależnień od substancji psychoaktywnych (tj.: alkohol, narkotyki, papierosy, leki, dopalacze, jak również internet-komputer), która uświadomiła grupie jak łatwo jest się uzależnić oraz jak trudno zerwać z nałogiem. Dodatkowo uczestnicy zapoznali się z definicją uzależnienia, z faktami dotyczącymi uzależnienia oraz mitami. Poruszane treści były dostosowane do odbioru uczestników, dzieci chętnie dzieliły się swoimi spostrzeżeniami w tym zakresie, zadawały konkretne pytania. Temat problematyki uzależnień znalazł swoje odzwierciedlenie w pracach i rysunkach malowanych kredą, jak również na kartkach.

Zajęcia okazały się dla wszystkich bardzo atrakcyjne. Dzieci zawiązały nowe przyjaźnie i obiecały miło wspominać wspólnie spędzone chwile.