W niedzielę 3 marca 2024 o godzinie 12:00 na bogatyńskim zalewie odbyła się XII edycja Biegu Tropem Wilczym – Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Zawody otworzył Burmistrz Miasta i Gminy Bogatynia Pan Wojciech Dobrołowicz, który odczytał list Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, napisany specjalnie na tę okazję. Następnie odegrany został Mazurek Dąbrowskiego.

Zmagania biegaczy rozpoczęły się od Biegu Małego Wilczka czyli małych dzieci, niejednokrotnie w towarzystwie swoich rodziców, na dystansie około 500 metrów. Każde dziecko po ukończeniu biegu otrzymało pamiątkowy medal. W biegu tym startowało 63 dzieci. Następnym  w kolejności był bieg na 1963m. Dystans ten symbolizuje rok śmierci ostatniego spośród Żołnierzy Wyklętych. Ostatnim z biegów był bieg na 3926m i tutaj były największe emocje gdyż na tym dystansie dla najlepszych zawodników i zawodniczek czekały pamiątkowe puchary. Wśród kobiet najlepszymi okazały się kolejno: 1. Barbara Teodorowicz, 2. Beata Olkiewicz, 3. Aneta Oleksiuk. Rywalizacje Panów na pierwszej pozycji z duża przewagą ukończył Michał Mirek, który wyprzedził kolejnych na mecie Daniela Firleta oraz Marcina Bielawę.

Na uczestników biegu na mecie czekał gorący posiłek, kawa, herbata i słodkie przekąski oraz owoce. Było przygotowane także ognisko przy którym uczestnicy mogli się ogrzać. Tradycyjnie już na ten bieg do Bogatyni przyjechały ekipy ze Zgorzelca i Świeradowa Zdroju a także pojedyncze osoby z innych okolicznych miejscowości. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe certyfikaty ukończenia biegu wypisane artystycznie przez mistrza kaligrafii Pana Adama Kusiaka. Po biegu chętni mogli także morsować w zalewie – co też jest już kilkuletnią tradycją związaną z tym biegiem.

Poniżej kilka zdjęć z zawodów autorstwa Pana Marka Młodzińskiego.